Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Formalności, konieczne do ogrzania domu

Formalności, konieczne do ogrzania domu

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Dywagacje jaki system grzewczy wybrać często trwają wiele dni. Ale od podjęcia decyzji do zainstalowania wszystkich elementów, dzięki którym ogrzejemy dom, jeszcze długa droga. Oto najważniejsze formalności związane z instalacją ogrzewania różnego typu.

Najważniejsze, o czym trzeba zawsze pamiętać, to że instalacje grzewcze powinny być zawsze robione według projektu przygotowanego przez osobę z odpowiednimi uprawnieniami. Zwykle jeśli kupujemy gotowy projekt domu, to wraz z nim dostajemy projekt ogrzewania. Jeśli takiego projektu nie mamy, musimy się o niego zatroszczyć. Taki projekt powinien zostać podpisany przez osobę z uprawnieniami do projektowania instalacji sanitarnych (w przypadku kotłowni na gaz lub olej), gazowych (w przypadku instalacji zbiornikowych i przyłącza gazu) i elektrycznych (jeśli wybieramy ogrzewanie elektryczne). Takie wymogi są zgodne z rozporządzeniem ministra infrastruktury.

Ogrzewanie olejowe i gazowe



W przypadku tych dwóch typów ogrzewania potrzebna będzie kotłownia, zbiornik i reszta tradycyjnej instalacji grzewczej.
Zbiornik na olej opałowy można zamontować w domu, kotłowni lub w innym sąsiadującym z nią pomieszczeniu. Zwykle jest traktowany jako wyposażenie kotłowni, a często można go nawet kupić w zestawie z kotłem olejowym. Na magazynowane oleju nie są potrzebne dodatkowe pozwolenia.

Zbiornik na gaz wymaga niestety więcej zachodu. Ustawia się go obok domu, czasami nawet pod ziemią. Gaz dopływa do budynku specjalnym przewodem i dlatego zbiornik traktuje się jako osobną instalację. Częściowo jest to związane z tym, że zbiorniki na gaz raczej się dzierżawi niż kupuje. Po wybraniu dostawcy gazu to on zwykle zleca projekt instalacji zbiornikowej, dostarcza sam zbiornik i podłącza go, zapewnia też właściwe odbiory, a koszty całej usługi dzieli między siebie a odbiorcę gazu. W takiej sytuacji zerwanie umowy z dostawcą przed czasem może wiązać się z dużymi kosztami.

Dodatkowo my jako właściciele działki musimy zgłosić budowę instalacji zbiornikowej w w starostwie powiatowym (ale uwaga: zbiorniki o pojemności powyżej 7 m3 wymagają dodatkowo zgody na budowę!) oraz uzyskać z urzędu gminy warunki zabudowy zbiornika i przyłącza gazowego (jeśli dla działki istnieje aktualny plan zagospodarowania przestrzennego).

Warunki zabudowy aby uzyskać należy złożyć wniosek z mapą geodezyjną, na której jest naniesiona lokalizacja zbiornika. Dopiero po uzyskaniu warunków zabudowy można zrobić projekt instalacji, który dołącza się do zgłoszenia budowlanego. Po 30 dniach, jeśli nie dostaniemy decyzji administracyjnej o odrzuceniu zgłoszenia można zabrać się za instalację. Dodatkowe utrudnienie w przypadku instalacji gazowej to okresowe kontrole Urzędu Dozoru Technicznego.

Ogrzewanie elektryczne



W każdym przypadku i tak potrzebna nam będzie umowa z zakładem elektrycznym, bo bez prądu się nie da żyć. Jeśli zdecydujemy się na ogrzewanie, trzeba będzie we wniosku zgłoszeniowym składanym w biurze obsługi klienta rejonu energetycznego poprosić o większy przydział mocy. Pracownik biura pomoże nam odpowiednio wypełnić wszystkie rubryki, w których trzeba będzie określić moc przyłączeniową, przewidywane roczne zużycie energii i szacowany termin, kiedy energia zacznie być pobierana.

Potrzebne dokumenty: konieczne będzie potwierdzenie posiadania tytułu prawnego do korzystania z obiektu (ewentualnie oświadczenie o dostarczeniu do przed podpisaniem umowy o przyłączenie) a także plan zabudowy lub szkic sytuacyjny, na którym będzie widocznie usytuowanie domu względem innych obiektów. określający usytuowanie przyłączanego obiektu względem istniejącej sieci i sąsiednich obiektów.

Wniosek musi zostać rozpatrzony przez zakład energetyczny, który następnie wyda warunki przyłączenia do sieci i przygotuje projekt umowy, w którym zostanie określony termin realizacji przyłączenia oraz wysokość opłat. Zwykle po podpisaniu umowy zaczynają się najpierw prace projektowe, a potem montaż.

Jednak warto pamiętać, że może się okazać ze względów technicznych, że zakład energetyczny nie jest w stanie dostarczyć nam energii, bo moc przyłączeniowa niezbędna do zamontowania ogrzewania elektrycznego jest za dużo.

Data publikacji: 02.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również