Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Ogrzewanie: trudny wybór

Ogrzewanie: trudny wybór

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Od tej decyzji może wiele zależeć. Wysokość miesięcznych rachunków, ilość pracy do wykonania, a także temperatura zimą. Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj ogrzewania, sprawdź jakie są jego wady i zalety.

Wybór rodzaju ogrzewania najlepiej przemyśleć jeszcze na etapie budowy. Możliwości jest wiele. Paliwa różnią się między sobą ceną i łatwością w obsłudze. Niektóre już od dawna cieszą się popularnością, jak gaz płynne, inne dopiero zdobywają zwolenników, jak ogrzewanie peletami, czyli granulatem ze sprasowanych odpadów drzewnych.

Ogrzewanie gazem ziemnym z sieci



Gaz jest najbardziej ekologicznym rodzajem paliwa, ponieważ emituje najmniej spalin. W eksploatacji jest dość tani, wygodny, nie trzeba go magazynować, a co najważniejsze z jego pomocą nie tylko ogrzejemy dom, ale też przyda się on nam w kuchni. Większość pieców gazowych nie wymaga wiele zachodu na co dzień, są naprawdę proste w obsłudze.
Niestety, gaz ziemny w sieci nie wszędzie jest dostępny, a im bardziej dom jest oddalony od gazociągu, tym wyższe koszty przyłączenia. Dodatkową niedogodnością jest konieczność kontroli przynajmniej raz do roku urządzeń gazowych i przewodów wentylacyjnych.

Ogrzewanie gazem płynnym (propanem)



Dostępność i wygoda korzystania to największe zalety tego rodzaju ogrzewania. W przyszłości (kiedy np. uzyskamy dostęp do gazu ziemnego), łatwo go wymienić. Lista wad jest niestety dość długa: instalacja zbiornika wiąże się z wieloma formalnościami, trzeba na niego przeznaczyć część działki i dbać o regularne dostawy. Co najmniej raz w roku konieczna jest kontrola urządzeń i przewodów.

Ogrzewanie drewnem



Drugi stosunkowo ekologiczny rodzaj ogrzewania, też stosunkowo tani w eksploatacji. Niestety, w codziennym użytkowaniu ogrzewanie drewnem jest bardzo wymagające, ponieważ kocioł czy kominek wymagają codziennej obsługi. Dodatkowo opał na cały sezon trzeba mieć gdzie zgromadzić. Regularnie powinno się też kontrolować przewody wentylacyjne i dymowe.

zdjecie

Fot. http://www.freedigitalphotos.net

Ogrzewanie węglem kamiennym lub koksem


Kotłownia na takie paliwo stałe jest zwykle tańsza od gazowej czy olejowej. Ale potrzebny jest komin, kotłownia, miejsce do składowania paliwa i odpadów po spalaniu. Kocioł wymaga codziennej obsługi. Trzeba też pamiętać o kontroli przewodów wentylacyjnych i dymowych. A takie ogrzewanie do ekologicznych niestety nie należy.

Ogrzewanie olejem opałowym



Wygodne, łatwo dostępne, zanieczyszcza środowisko mniej niż ogrzewanie węglem. Ale wymaga magazynowania w zbiornikach i regularnych dostaw. Konieczne są też okresowe regulacje dysz palnika, czyszczenie filtrów i kontrola przewodów wentylacyjnych i spalinowych.

Ogrzewanie peletami (granulat ze sprasowanych odpadów drzewnych)



Jest tanie, ekologiczne i świetne do małych instalacji. Obsługa kotła może być w pełni automatyczna, można też dostosować do peletów kocioł olejowy. Jedyne wady takiego ogrzewania to dość wysokie koszty zakupu kotła i konieczność magazynowania peletów.
Data publikacji: 02.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również