Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Przygotuj grzejniki do zimy

Przygotuj grzejniki do zimy

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Jesienne słoty i zimowe mrozy, a nawet wczesnowiosenne zmiany pogody to dla systemu grzewczego zawsze duże wyzwanie. A to musi pracować na pełną parę, a to jest włączany i wyłączony. Przed taką ciężką pracą warto zadbać o całą instalację cieplną, aby uniknąć niespodziewanych awarii.

Coraz rzadziej czekamy z utęsknieniem, aż elektrociepłownia włączy ogrzewanie. Często sami decydujemy o rozpoczęciu sezonu grzewczego albo robi to za na wspólnota mieszkaniowa, a firmy same zabiegają, aby zacząć grzać jak najszybciej. Aby jednak ciepło właściwie się rozchodziło, grzejniki powinny być dobrze przygotowane.

Ważne porządki



Często w czasie sprzątania omijamy grzejniki, na których jednak przez całe lato gromadzi się dość gruba warstwa kurzu. Kiedy ogrzewanie zostaje uruchomione, kurz unosi się, u alergików powodując wiele nieprzyjemnych objawów, a i u zdrowych osób może mieć niekorzystny wpływ na układ oddechowy. Później wszyscy domownicy mogą też poczuć niezbyt przyjemny aromat, kiedy kurz zaczyna się zwyczajnie przypalać. Dlatego choć dostęp np. do przestrzeni między żeberkami jest czasami mocno utrudniony, warto poświęcić na to chwilę nie tylko na początku sezonu, ale też przez cały czas jego trwania.

Jak czyścić ?



Jeśli grzejnik jest lakierowany, najlepsze będą miękkie materiały i szczotki, które nie uszkodzą jego powierzchni. Praktycznym rozwiązaniem są specjalne szczotki na długim, sprężystym drucie, dzięki której można dotrzeć do wszystkich zakamarków. Stare modele grzejników można najpierw odkurzyć między żeberkami wąską ssawką. Czyszczenie w środku jest niezwykle ważne. Po sprzątaniu na sucho, konieczne będzie umycie grzejnika. Powinno się to robić na wyłączonym, zimnym grzejniku. Trzeba tylko pamiętać, że użycie silnych detergentów nie jest wskazane, ponieważ żrące środki mogłyby uszkodzić powłokę. Wystarczy ciepła woda z płynem do mycia naczyń.

zdjecie

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl




Odpowietrzanie grzejnika



Ten rytuał należy powtarzać co roku przed rozpoczęciem sezonu grzewczego, a potem za każdym razem, kiedy zauważymy, że grzejnik np. nierównomiernie się nagrzewa czy dobiegają z niego dziwne hałasy. Grzejnik płytowy można odpowietrzyć samodzielnie, odkręcając ręczny odpowietrznik, który umieszczony jest u góry grzejnika. Wystarczy śrubokręt, ale można też skorzystać z urządzenia ze specjalnym pokrętłem i zbiorniczkiem, które wyłapie krople wody z instalacji. Termostat w czasie odpowietrzania powinien być zakręcony, a cały proces przerywamy w momencie, kiedy z kaloryfera przestanie wydobywać się powietrze, a zacznie kapać woda. Grzejniki żeliwne starego typu także można odpowietrzyć, ale warto wówczas skorzystać z pomocy specjalisty.

Ciepło, cieplej...



Im bardziej będziemy dbać o grzejnik, tym dłużej będzie służyć. Szczególnie ważna jest powłoka lakiernicza, ponieważ zabezpiecza urządzenie przed korozją. Dlatego tak ważne jest niedopuszczenie do zarysowania czy uszkodzenia, lepiej też nie wieszać na grzejniku prania, a już na pewno nie ścierek nasączonych detergentami, np. po myciu podłogi. Pojedyncze zadrapania można zabezpieczyć lakierem w sztyfcie lub sprayu. Mieszkańcy domów jednorodzinnych mają dodatkowe zadanie: powinni sprawdzić jakość i ilość wody w instalacji grzewczej oraz skontrolować ciśnienie (jego spadek może świadczyć o nieszczelności).
Data publikacji: 02.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych je...

Zobacz również