Znajdź inwestycje/dewelopera w całej Polsce

Tańsze ogrzewanie – to możliwe!

Tańsze ogrzewanie – to możliwe!

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl

Im większy mróz, tym wyższe koszty ogrzewania, bez względu na to czy korzystamy z gazu, energii elektrycznej, oleju opałowego czy węgla. Ale jest kilka sposobów, żeby choć odrobinę obniżyć rachunki.

Stała temperatura



Wiele osób popełnia ten błąd, że przegrzewa pomieszczenia. Tak naprawdę optymalna temperatura, w której większość osób czuje się dobrze, to około 20 st. C. Być może nie będzie już można chodzić w mieszkaniu w bluzce na krótki rękaw, ale oszczędności na ogrzewaniu będą większa niż koszt dodatkowej bluzy. Warto przy tym zadbać o to, aby wilgotność we wnętrzu plasowała się na poziomie 40-50 proc., ponieważ taka zagwarantuje optymalne odczuwanie temperatury. Zbyt wysoka temperatura sprawia, że w mieszkaniu pojawia się zaduch.

Niższa temperatura



Chłodniej może i powinno być przede wszystkim w kuchni i w sypialni. Poza tym w nocy w całym mieszkaniu można obniżyć temperaturę do 18 st. C (jest idealna, pod warunkiem, że mamy ciepłą pościel), a w czasie nieobecności w domu – nawet do 15 st. C. Cieplej powinno być w pokojach dzieci, pokoju dziennym i łazience. W nieużywanych pomieszczeniach warto zakręcić grzejniki i zamknąć szczelnie drzwi.

Odkryte grzejniki



Zasłony, meble, obudowy utrudniają swobodne rozchodzenie się ciepła we wnętrzu. Najlepiej żeby kaloryfery były całkowicie odkryte, to zapewni najlepszą cyrkulację ciepłego powietrza. Ale uwaga: okna nie odkrywamy. Zwłaszcza zimą, kiedy słońca jest mało, warto mieć w oknie firanki, albo nawet żaluzje, które są dodatkową barierą dla zimna. Od strony ściany zewnętrznej można wprowadzić dodatkową izolację, która będzie odbijać ciepło w kierunku pokoju.

Rozsądne wietrzenie



Otwieranie okien, kiedy grzejniki są rozkręcone na maksimum to często popełniany błąd, który prowadzi do nadmiernych strat ciepła. Najlepiej jeśli wietrzy się mieszkanie intensywnie, ale krótko (czyli przy oknach otwartych na oścież, ale tylko przez kilka minut), a na ten czas zakręca się termostat przy grzejniku.

zdjecie

Fot. http://iprojektowaniewnetrz.pl




Wymiana okien



Konieczna, jeśli mamy jeszcze stare, zniszczone ramy. Najlepiej zainstalować okna, które mają jak najniższy współczynnik przenikania ciepła. Z kolei planując budowę domu warto pamiętać, że im więcej okiem i im większa ich powierzchnia, tym większe straty ciepła. Jedynie przez okna od strony południowej będzie uciekało nieco mniej ciepła. Przy okazji remontu warto też poradzić się specjalisty na temat izolacji ścian, podłóg i stropów. Zwykle zwiększenie jej grubości przekłada się na znaczne obniżenie rachunków.

Zakupy latem



Jeśli ogrzewasz dom olejem opałowym, gazem ciekłym lub węglem, postaraj się kupować opał latem. W tych miesiącach jest on bowiem często znacznie tańszy. Postaraj się także oszczędzać ciepłą wodę (może prysznic zamiast kąpieli w wodzie?), to także będzie miało wpływ na zużycie opału. Ciekawym rozwiązaniem jest też montaż kolektorów słonecznych, które co prawda są kosztowne, ale dzięki nim można pokryć zapotrzebowania na ciepłą wodę do użytku domowego nawet w 75 proc.

Dlaczego warto?



Mało kto zdaje sobie z tego sprawę, ale obniżenie temperatury w mieszkaniu tylko o 1 st. C pozwala zmniejszyć rachunki o około 5 proc. w skali roku. Zastosowanie innych metod oszczędzania ciepła może obniżyć rachunki nawet o 40 proc.
Data publikacji: 02.11.2012

Zobacz wcześniejsze aktualności

Z czego wykonać blat kuchenny?

Z czego wykonać blat kuchenny?

Blat kuchenny powinien cechować się trwałością, funkcjonalnością, ale również estetycznym wyglądem. Dostępnych jest wiel...

Zobacz również